Scientia, Fortitudo et Virtus (Bilgi, Cesaret ve Fazilet)

18 Ekim 2021

Özlem Türeci & Uğur Şahin’e “Hassas Tıp İlham Ödülü”

 Gönderi tarihi 

Pfizer/BioNTech COVID-19 mRNA aşısının nasıl yapıldığını burada, nasıl çalıştığını ise burada daha önce vermiştik…

PMWC 23-24 Eylül 2021, Pittsburgh konferansında, PMWC Luminary Ödülü, kişiselleştirilmiş tıbbı kliniğe hızlandıran önde gelen isimlerin son katkılarını takdir eder. PMWC 2021 Pittsburgh Armatür (Aydınlatıcı) Ödülü, dünya çapında sayısız hayat kurtaran COVID-19’a karşı önde gelen aşılardan birinin geliştirilmesine yönelik çalışmaları nedeniyle Dr. Özlem Türeci ve Dr. Uğur Şahin‘e verilecek. Ayrıca Florida Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Julie Johnson, farmakogenomik keşif araştırmaları ve klinik uygulamasında erken lider olarak onurlandırılacaktır.

Geçtiğimiz on sekiz ay boyunca, bu karı koca ekibinin yaşam boyu çalışmaları, pandemi nedeniyle küresel ilgi odağı haline geldi; şimdi dünya nüfusunun çoğunu koruyan şey, onların COVID-19’a karşı güçlü mRNA aşıları.

“Bizim için mesele insanları korumak ve hayat kurtarmaktı. SARS-CoV-2’nin nasıl yayıldığını anladık ve önceki 10 yılda ilerleme kaydettiğimiz mRNA teknolojisini, COVID-19 aşısını bu kadar hızlı ve etkili bir şekilde geliştirmek için uyarlayabildik. ” diyor Dr. Uğur Şahin

Bu hikaye yirmi yılı aşkın bir süre önce Uğur Şahin’in Almanya’nın Köln şehrinde okurken Özlem Türeci ile tanışmasıyla başlar. İkisi de Türk asıllı olan Dr. Şahin ve Dr. Türeci, ilk şirketleri Ganymed İlaç’ı 2016 yılında 1.4 milyar dolara Astellas’a sattı. Ancak, dünya üzerinde daha da büyük bir etki yaratacak olan ikinci şirketleri idi. Ganymed gibi, Dr. Şahin ve Dr. Türeci de 2008 yılında BioNTech’i kanseri tedavi etmek amacıyla başlattılar, ancak BioNTech’i özellikle bilimin en ileri noktasında daha geniş bir teknoloji yelpazesini keşfetmek için yarattılar. Yüz milyonlarca dolar fon topladıktan ve 1.800’den fazla personele ulaştıktan sonra BioNTech, 2018’de Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ofisleri bulunan grip için geliştirilmiş bir aşı geliştirme hedefiyle Pfizer ile ortaklık kurdu.

Ancak, 2020 yılının Mart ayında değişti. Dünya küresel bir salgınla karşı karşıya kaldı, karı koca ikilisi çabalarını koronavirüse karşı bir aşı geliştirmeye kaydırdı. Buna paralel olarak, 10 yaşındaki biyoteknoloji Moderna, COVID-19’a karşı etkili bir aşı oluşturmak için aynı sentetik mRNA teknolojisini kullanıyordu ve Aralık 2020’de Pfizer/BioNTech (BNT162b1) ve Moderna (mRNA-1273) aşılarına bir hafta ara ile FDA tarafından acil kullanım izni verildi.

Warpspeed Operasyonunun başlangıcında oluşturulan yaklaşık üç düzine aşı adayı arasında bunlar, alanın geri kalanından çok daha yüksek verimlilikleri olan bitiş çizgisini geçen ilk ikisiydi ve Pfizer’in üretim gücü üretimi artırdı. BioNTech haberci RNA aşısı, dünya tarihinde bir halk sağlığı krizine herhangi bir yanıtın açık ara en hızlı gelişimi ve yaygınlaştırılmasıydı ve tarih yazılmıştı.

SARS-CoV-2’nin Ötesinde mRNA Teknolojisinin Potansiyeli

2014’te Şahin, Türeci ve Kariko Nature’da yeni bir ilaç sınıfı olarak mRNA’nın potansiyelini gözden geçirerek “Sentetik mRNA, yapısal olarak doğal mRNA’ya benzeyerek proteinleri geçici olarak ifade etmek için tasarlanabilir” başlıklı bir makalede “… Bu ilaç sınıfının, özellikle IVT mRNA’nın (In Vitro-Transkripsiyonlu mRNA Terapötikleri) translasyonel etkinliğinin ve immünojenisitesinin kontrol edilmesiyle ilgili doğal zorlukları, geniş bir potansiyel uygulama yelpazesi için temel sağlar.” diye özetlediler.

Bu incelemeden bu yana, mRNA tabanlı kanser immünoterapileri ve bulaşıcı hastalık aşıları klinik gelişime girmiştir. Başarılı BioNTech aşısı sonucunda mRNA bazlı terapötiklere, özellikle kansere karşı mRNA bazlı aşılara olan ilgi katlanarak artmış ve konu bilimsel tartışmaların ön sıralarına taşınmıştır. Dr. Türeci ve Dr. Şahin’e göre, BioNTech COVID-19 aşısının başarısından öğrenilen ve tümü COVID-19’un ötesindeki hastalıkları tedavi etmek için genişletilebilecek birkaç büyük ders var:

  • iyi tolere edilen bir dozda verilen bir mRNA aşısı, nötralize edici antikor yanıtlarını ve güçlü CD8+ ve CD4+ T hücre yanıtlarını indükleyebilir;
  • mRNA aşıları, hastalığa karşı korumayı artırma, bir hastalığın şiddetini azaltma, iyileştirilmiş bir sonuç verme, böylece enfeksiyon oranlarını ve hastaneye yatış sıklıklarını azaltma yeteneğine sahiptir;
  • bir mRNA aşısı, sadece virüse karşı değil, aynı zamanda ortaya çıkan varyantlarına karşı da etkinlikte önemli bir azalma olmaksızın güçlü bir bağışıklık tepkisi indükleyebilir;
  • mRNA aşıları, yalnızca geliştirme ve üretim için gereken kısa süre değil, aynı zamanda tekrar uygulamadan sonra gösterildiği gibi olumlu bir tolere edilebilirlik profili göz önüne alındığında, destekleyici uygulama için iyi konumlandırılmıştır.

“Koronavirüs aşısıyla geliştirmenin tüm aşamalarından geçtik, ancak kanser aşılarıyla henüz bu ölçütlere ulaşamadık. Artık bu dersleri ve uzmanlığı kanser projelerine taşıyabiliriz. Elbette daha fazlasına ihtiyacımız var. Her bir ek ilaç için veri ve sadece bir şeyleri tahmin edemezsiniz, ancak dünyadaki düzenleyiciler mRNA’nın nasıl çalıştığını, güvenlik ve tolere edilebilirlik profilinin ne olduğunu ve üretimin kalite testinin nasıl görünebileceğini çok net bir şekilde gördüler. Onlara önemli bilgiler sunduk, ancak gerçek kanser aşılarının geliştirilmesinde henüz o kadar ileri gitmedik.” diyor Dr. Özlem Türeci.

Kanser Aşılarının Süper Gücü, Erken Evre Hastalığı Olan Hastalara En İyi Yardımcı Olabilir

Dr. Özlem Türeci “Vizyonumuz bağışıklık sistemini kanserle savaşmak için kullanabilmek. BioNTech ile yaptığımız da bu. Bir dizi bağışıklık tedavisi yaklaşımı geliştirdik ve mRNA dört taneden biri. Bunu, tümörlere farklı açılardan saldırmak için bir dizi yöntemin bir parçası olarak kullanıyoruz.” diyor.

İlginç bir şekilde, en yeni kanser aşılarından bazıları bağışıklık sistemini hastalar arasında paylaşılan “tümörle ilişkili antijenleri” tanıması için eğitirken, diğerleri her hastaya ve onun spesifik kanser oluşumuna özgü “neoantijenlere” odaklanır.

Eşsiz zorluklar devam etse de (örneğin, ortak, neoantijen olmayanlar yalnızca zayıf immünojeniktir ve bu nedenle tedavi için uygun moleküler hedefleri temsil etmezler), Dr. Şahin’in melanomla ilgili son denemelerinden biri, halihazırda önemli tedavi görmüş hastalarda şunu göstermiştir: kontrol noktası blokaj tedavisi, tümörle ilişkili bir antijen aşısının eklenmesi, hastaların büyük bir yüzdesinde önemli bir nesnel yanıtla sonuçlandı.

“BioNTech şu anda Faz II Denemelerinde belirli kanser türlerine karşı mRNA tabanlı tedavileri test ediyor. Bu çalışmaların başarılı olup olmamasına bağlı olarak, 2024’te yetkililere ilk sunum için bir paketimiz olabileceğini hayal ediyoruz.” diyor Dr. Uğur Şahin

Pfizer/BiNTech mRNA COVID aşısı

Moderna’nın mRNA COVID aşısı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder